wtorek, 3 lutego 2015

Szkodliwe związki chemiczne przyspieszają menopauzę





Drogie panie, uważajcie podczas stosowania toksycznych środków chemicznych, jak również stosujcie z umiarem syntetyczne produkty kosmetyczne. 
W magazynie naukowym PLOS ONE opublikowano ponowne badania wskazujące na związek między ekspozycją na substancje zmieniające system hormonalny (eng. Endocrine disruptors) a zdrowiem, tym razem kobiet. 


Po analizie danych stwierdzono, że aktywne hormonalnie chemikalia prowadzą do szybszego wkroczenia w okres przekwitania (nawet do ok.4 lat).



Figure 1. Evaluating groups of endocrine disrupting chemicals and their potential impact on female reproduction.
doi:10.1371/journal.pone.0116057.g001


Dysruptory endokrynne zawarte są m.in. w tworzywach sztucznych, produktach kosmetycznych oraz środkach czyszczących.

Autorzy badań z Uniwersytetu Colorado, Waszyngton i New York dokładnie przyjrzeli się próbkom moczu i krwi ok 31.575 kobiet (danych zebranych przez National Health and Nutrition Examination Survey w latach 1999-2008) z tego wybrano 1442 menopauzalnych kobiet, które poddano testom na obecność 111 substancji chemicznych, które mogą wpływać na system hormonalny organizmu, takich substancji jak dioksyny i furany, polichlorowane bifenyle, ftalany, fitoestrogeny, fenole, pestycydy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH), organofosforany, surfaktanty.

Naukowcy wykryli zawartość 15 deskryptorów endokrynnych, tj.9 PCB, 3 pestycydy, 2 ftalany i 1 furan, wpływających na szybszą menopauzę, jak również mogące mieć szkodliwy wpływ na jajniki.

Polichlorowane bifenyle (PCB) są to trujące i silnie rakotwórcze organiczne związki chloru, które jeszcze do lat 80-tych używane były w produkcji transformatorów, kondensatorów i urządzeniach hydraulicznych, ale również, jako zmiękczacze w lakierach, masach uszczelniających, środkach izolujących i tworzywach sztucznych.
Związek ten jest wysoko toksyczny i powoduje trądzik chlorowy, wypadanie włosów, hiper –pigmentację, uszkodzenia wątroby, uszkodzenia płodu, choroby układu immunologicznego i nerwowego, bezpłodność (wnętrostwo), ponadto związki te wpływają na gospodarkę hormonalna powodując sfeminizowanie męskich płodów i dzieci.  PCB są tak rozpowszechnione, że ich obecność wykryto w rybach na Antarktydzie, w mleku matek, jak również w ludzkiej tkance tłuszczowej.

Ftalany najczęściej używane do produkcji gum syntetycznych i jako plastyfikatory (zmiękczacze lub utwardzacze) do produkcji tworzyw sztucznych, PVC, nitrocelulozy, perfum i farb emulsyjnych. Ftalany znaleziono w lekarstwach i w zabawkach, jak również w gadżetach erotycznych.
Ftalany mogą powodować bezpłodność, otyłość, cukrzyce, wypływają na gospodarkę hormonalną i przedwczesne porody.

Furan jest aromatem, powstaje pod wpływem podwyższonej temperatury na przykład w kawie (z automatów), w gotowym pożywieniu dla niemowląt, w kukurydzy prażonej, smażonym mięsie a nawet w toście. Ta toksyczna substancja powstaje wskutek palenia oraz podgrzewania produktów spożywczych. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia WHO klasyfikuje ta substancję, jako karcinogenną. Rakotwórczy proces furanu, nie jest jeszcze do końca znany. Nadal prowadzone są badania w celu ustalenia toksyczności tej substancji (stopnia i dawki).

Antropogenna działalność człowieka jest przyczyną pojawienia się w środowisku wielu związków niebezpiecznych dla zdrowia. Badania naukowe wyraźnie wskazują na wielką skalę oddziaływania związków chemicznych na przyrodę i człowieka.* 

"Zrozumienie tego, w jaki sposób środowisko wpływa na zdrowie jest skomplikowanym zadaniem. Nasza analiza nie dowodzi związku przyczynowo skutkowego, jednak wskazuje na zależności, które są sygnałem ostrzegawczym i świadczą o potrzebie dalszych badań", stwierdza autorka badań dr Amber Cooper