Czy jest to czyszczenie nosa, używanie toalety, głaskanie zwierzęcia, czy też krojenia surowego mięsa, nasze ręce mają ciągły kontakt z drobnoustrojami, I to właśnie kontakt naszych zainfekowanych rąk z innymi osobami bądź obiektami powoduje przenoszenie drobnoustrojów. Poprzez uścisk rąk i wspólne używanie przedmiotów drobnoustroje przenoszą się z „rąk do rąk”. Natomiast, jeśli dotykamy zainfekowanymi rękoma naszej twarzy, drobnoustroje mogą szybko przedostać się na delikatny nabłonek jamy ustnej, nosa, oczu i łatwo dotrzeć w głąb organizmu i wywołać infekcje.
Mycie rąk przerywa ten łańcuch przenoszenia drobnoustrojów. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji, gdy nie możemy umyć rąk, to unikajmy przynajmniej dotykania ust, nosa, oczu i jedzenia „gołymi rękoma”.
Kiedy powinniśmy myć ręce?
Podstawowa zasada: Myjemy ręce nie tylko wtedy, gdy są one widocznie brudne, ale również w takich sytuacjach
- po powrocie do domu,
- po skorzystaniu z toalety,
- po zmianie pieluch, albo gdy pomagaliśmy dziecku w toalecie
- po wycieraniu nosa, kaszlu lub kichaniu
- przed przygotowywaniem posiłku, jak również częściej w jego trakcie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z surowym mięsem, czy jajami,
- przed posiłkami,
- po kontakcie z odpadkami,
- przed kontaktem z lekarstwami, bądź kosmetykami,
- po kontakcie ze zwierzętami, karmą dla zwierząt lub też kontakcie ze zwierzęcymi odpadkami,
- przed i po kontakcie z chorymi,
- przed i po kontakcie ze skaleczeniami i ich opatrywaniu
Wirusy, bakterie i grzyby znajdują się dosłownie wszędzie w naszym środowisku, również nasz organizm jest niemalże opanowany przez te niewidoczne gołym okiem organizmy. Większość z nich jest dla nas nieszkodliwa. Zdrowy organizm nosi ze sobą około jednego biliarda drobnoustrojów, czyli więcej niż liczba naszych własnych komórek. Co ciekawe, mikroby te stanowią 1-3 % wagi naszego ciała, to może stanowić u dorosłego człowieka ok. 2kg.
Większość z tych mikroorganizmów spełnia pozytywną dla nas rolę, miedzy innymi biorąc udział w procesach trawiennych, jak również, jako ochrona naszej skóry przed toksycznymi elementami naszego środowiska.
Są również i takie mikroorganizmy, które mogą wywołać u nas choroby, jeśli dostana się one do naszego organizmu. Konsekwentnie przestrzegając reguły higieniczne jesteśmy w stanie zapobiec większości z tych chorób.
Image by marin. FreeDigitalPhotos.ne