To Wspólnotowy System Szybkiej Informacji (ang. Rapid Alert System for Dangerous Non-Food Consumer Products), stanowiący specjalną bazę informacyjną UE, zawierającą dane dotyczące produktów konsumpcyjnych (z wyjątkiem produktów żywnościowych i leków). Najczęstsze informacje w tej bazie dotyczą ubrań, kosmetyków, zabawek i urządzeń elektrycznych mogących stanowić zagrożenie dla konsumentów. W tym systemie bezpieczeństwa konsumenckiego działa obok 28 krajów UE również Lichtenstein, Islandia i Norwegia. Kraje członkowskie mimo ścisłej wymiany informacji i współpracy samodzielnie decydują o przeprowadzeniu akcji zwrotnych niebezpiecznych produktów.
W Europie coraz częściej pojawiają się szkodliwe a nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia produkty, takie jak zabawki, ubrania, urządzenia elektryczne itd. W poprzednim roku kontrolerzy zakwestionowali 2341 produktów, które miedzy innymi groziły uduszeniem lub zawierały metale ciężkie. Dużą grupę wycofanych rzeczy stanowiły urządzenia i akcesoria elektroniczne (telefony komórkowe i ładowarki). Bardzo niebezpieczne wydają się produkty dla dzieci, w tym środki pielęgnacyjne, ale również wózki dziecięce (ok. 3%).
poniedziałek, 23 marca 2015
piątek, 20 marca 2015
Jeśli chcesz chronić się przed infekcjami częściej myj ręce.
Może wydawać się to banalne, ale nie zdajecie sobie może sprawy, ile osób nie myje rąk na przykład po skorzystaniu z toalety. Otóż niedawno wzięłam udział imprezie urodzinowej, która odbywała się w restauracji. Właściwie chciałam na krótko przed imprezą odmówić solenizantce, ponieważ nie czułam się tego dnia najlepiej, ale z drugiej strony, nie chciałam robić jej przykrości, wiec poszłam „z kolkami” na te urodziny. Otóż jak się niestety spodziewałam złapały mnie kolki, wiec poszłam do toalety, żeby odczekać, „odsyczeć i odstękać swoje”. Restauracyjna toaleta okazała się dość schludna, ogólnie rzecz biorąc składała się z trzech „kabino-kibelków“, dwóch umywalek i dwóch suszarek. Zamknięta w kabinie, oczekując na kolejne skurcze miałam możliwość słuchania „tego i owego”. I wyobraźcie sobie, że na 11 kobiet, które skorzystały z toalety tylko 6 umyło ręce! Zapewniam was, że mieszkam w jak najbardziej cywilizowanym kraju i nie obracam się w najgorszym środowisku. A jak często wy myjecie ręce i w jakich okolicznościach ?
Subskrybuj:
Posty (Atom)