piątek, 29 sierpnia 2014

Naturalne środki przeciw wzdęciom




Wzdęcia dotyczą wprawdzie tak wielu ludzi, ze ich występowanie nie jest niczym nadzwyczajnym, mimo to są one wstydliwe i nieprzyjemne.
G
łówną przyczy wzdęć jest nieodpowiednie odżywianie i dlatego już trzymanie się odpowiednich reguł żywieniowych, używanie odpowiednich przypraw, przyjmowanie minerałowej glinki powoduje ustąpienie objawów takich jak nadmierne gazy jelitowe.

Zmiany żywieniowe
Zdecydowanie proponuje unikania gotowej żywności, która zawiera wiele syntetycznie przetworzonych składników i związków chemicznych nieistniejących w przyrodzie. Do nich należą barwniki, emulgatory, konserwanty, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości, substancje słodzące, środki wzmacniające smak, środki spulchniające, żelujące, jak również antybiotyki-konserwanty.
Radze wyeliminować produkty frytkowane oraz produkty słodzone. U niektórych ludzi zauważa się również wrażliwość na produkty zbożowe i mleczne.

Właściwa kombinacja spożywanych produktów
Właściwie nie chodzi tutaj o to, by unikać takich produktów, które rzekomo powodują wzdęcia typu roślin strączkowych, kapustnych, cebulowych, jabłek, śliwek, czereśni. Ważniejsze jest, aby przy wrażliwym na wzdęcia układowi pokarmowemu zaproponować odpowiednio zmienioną kombinację produktów. Zmiana doboru składników może uchronić nasz system trawienny od powstawania gazów jelitowych.  Czasami pomoc może odpowiednia kolejność zjadanych produktów. Powinniśmy nauczyć się rozróżniać produkty spożywcze je ze względu na długość ich trawienia. Ciężkostrawne rzeczy spożywane na początku całego posiłku powoduje spowolnienie trawienia, uniemożliwiając przechodzenie następnych partii do żołądka. Czekające na wejście ostatnie części posiłku zaczynają fermentować wydzielając gazy i alkohol. Trawienie ciężkostrawnych produktów może czasami trwać do ok 5-ciu godzin. Szczególnie połączenie białek i skrobi wytwarza wiele gazów, kwasów i powoduje ciężkie problemy trawienne.
Jako przystawkę proponuje zjeść owoce, w drugie kolejności sałatę, jako trzecie np. ryż, dopiero później ewentualnie ser a na samym końcu mięso. W ten sposób unikniemy ucisku w żołądku, zgagi, wzdęć i odbijania. Należy przy tym uwzględnić po prostu zawartość wody w tych składnikach spożywczych. Im więcej dane produkty zawierają wody, tym ich miejsce w kolejce do spożycia przesuwa się do przodu. Produkty, które zawierają więcej wody szybciej opuszczą żołądek, na koniec powinno się jeść węglowodany, białka i tłuszcze.

Właściwe przygotowanie
Podczas przygotowywania produktów, które najczęściej wywołują wzdęcia proponuje używać przypraw, które przeciwdziałają tym reakcjom. I tak na przykład do soczewicy pasuje kminek, do ciast chlebowych można dodać koper włoski, anyżek czy kolendrę. Jeżeli gotujemy zupę z suchymi rośliny strączkowymi, takimi jak groch czy fasola lepiej odlać wodę, w której je gotujemy, zanim polaczymy je z warzywami czy mięsem.

Koper włoski, anyżek, koperek
Polecam państwu picie herbaty ze świeżo zgniecionych nasion kopru włoskiego, anyżku i koperku. W walce ze wzdęciami pomaga również żucie tych nasion, relaksują one bowiem mięśnia wspomagające układ trawienny i powodują uwalnianie nagromadzonego gazu jelitowego. Dodatkowym plusem będzie uzyskania świeżego oddechu.

Imbir
Znakomitym sposobem uniknięcia wzdęć jest picie zarówno herbaty imbirowej jak i spożywanie świeżego korzenia imbiru. Proponuje dodawać odrobinę tego warzywa/przyprawy do potraw. Można tez zastosować inny zwyczaj, mianowicie przed posiłkiem zjeść mała łyżeczkę świeżo starkowanego imbiru.

Kminek
Nasiona kminku zapobiegają wzdęciom, kłopotom trawiennym i skurczom. Ponadto pobudzają zdrowe trawienie.

Pietruszka
Pietruszka jest znakomitym środkiem przeciw powstawaniu gazów. Proszę dodawać albo świeżą albo sucha pociętą natkę do sałatek, zup, bukietów warzywnych lub tez do potraw ziemniaczanych. Pietruszka świetnie nadaje się do zielonych smoothies.

Glinka mineralna
Glinka mineralna absorbuje nadmiar gazów w przewodzie pokarmowym, absorbuje toksyny, które wywołują ich tworzenie. Najlepiej byłoby zjeść na 30-60 minut przed właściwym jedzeniem 1-2 małych łyżeczek glinki mineralnej by zapobiec tworzeniu się gazów.

Probiotyki
Probiotyki są to produkty zawierające żyjące mikroorganizmy (bakterie lub drożdże probiotyczne). Probiotyki hamują rozwój mikroorganizmów patogennych zapobiegając zakażeniom jelitowym, przenikaniu drobnoustrojów i ich toksycznych substancji przez ścianki jelit. Substancje wytwarzane przez organizmy probiotyczne zapobiegają ostrym zakażeniom bakteryjnym (biegunka podróżnych), jak również zakażeniom wirusowym. Probiotyki zwiększają syntezę i aktywność przeciwciał, łagodzą objawy nietolerancji laktozy, zapobiegają wytwarzaniu się kancerogenów raka jelita grubego, łagodzą skutki zaburzeń flory jelitowej.
Produkty probiotyczne wzmacniają i pobudzają układ odpornościowy człowieka, zapobiegają osteoporozie, przynoszą ulgę w dolegliwościach traktu pokarmowego i obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Czosnek
Czosnek to również dobry naturalny środek przeciw powstawaniu gazów jelitowych i wzdęć. Warzywo to pobudza trawienie, skutecznie i długofalowo przeciwdziała bakteriom i pasożytom, najlepiej działa, jeśli jest spożywany na surowo.

Herbata z mniszka pospolitego
Powszechnie uważany za chwast mniszek pospolity ma dużo zalet, miedzy innymi łagodzi dolegliwości wzdęć. Zaleca się picie herbaty z mniszka jak również dodawanie go do sałatek, można go również stosować, jako przyprawę w postaci suchej.

Gorąca woda
Niektórym ludziom pomaga wypicie filiżanki gorącej wody.

Olejek miętowy
Inny sposób na wzdęcia, to wypicie malej filiżanki zimnej wody z dwoma kroplami olejku mięty pieprzowej, raz-dwa razy dziennie.

Ćwiczenia
Jeśli istnieje taka możliwość, zaleca się ćwiczenia gimnastyczne, takie jak popularny „rowerek” w celu pozbycia się gazów.  Aktywny tryb życia pomaga w przezwyciężeniu wszelkich dolegliwości układu trawiennego. Im aktywniejsi jesteśmy, tym lepiej funkcjonuje trawienie.





niedziela, 24 sierpnia 2014

Multitalent - Ostropest plamisty






Ostropest plamisty (Silybum marianum) z rodziny astrowatych jest nie tylko ważną rośliną leczniczą, ale również ładną ogrodowa rośliną ozdobną.

Ostropest plamisty wyrasta do wysokości ok. 1,5m i ma duże ciemnozielone liście, które maja na obrzeżach ostre kolce. Fioletowo-czerwone kwiaty wydają się w stosunku do całej rośliny relatywnie małe.

Ostropest jest znany już od starożytności, natomiast w średniowieczu kultywowano tę

roślinę w przyklasztornych ogrodach. Do celów leczniczych są dzisiaj używane przede wszystkim ok. 7mm długie, nieco jajowate owoce (nasiona). Owoce są szaro-brązowe, świecące z czarnymi kreseczkami.


W skład owoców Ostropestu wchodzą miedzy innymi takie substancje jak:

· Sylimaryna* (sylibina, izosylibina, sylikrystyna, sylidianina, taksyfolina)
· Substancje goryczkowe
· Aminy
· Oleje eteryczne
· Garbniki
· Barwniki


Dojrzale owoce (w postaci nasion) zbiera się w sierpniu.


Ostropest plamisty może ratować życie
Ostropest plamisty uważa się za naturalne skuteczne lekarstwo na dolegliwości wątroby.
Ten środek jest lepszy niż inne syntetyczne środki zastępcze, które stosuje się w medycynie intensywnej przy zatruciach grzybami, gdzie w stężonej ilości ratuje człowieka przed uszkodzeniami wątroby i przed śmiercią. Ostatnie badania wskazały na właściwości antynowotworowe. Ostropest zwalnia rozwijanie się komórek rakowych płuc.


Oto główne efekty działania Ostropestu plamistego:
- Antytoksyczne, (czyli odtruwające) poprzez ochronę komórek wątroby przed agresywnym oddziaływaniem trucizn)
· Regenerujące (odnowa komórek wątroby)
· Antyoksydujace (przeciwutleniające)
· Żółciopędne (wspomaganie wydzielania się żółci a co za tym idzie trawienia tłuszczów)

Zastosowanie:
- Ostre zapalenie wątroby miedzy innymi przez grzyby, alkohol, zatrucie lekarstwami;
- Przewlekle zniszczenie wątroby przez trucizny, narkotyki, lekarstwa, alkoholizm, choroby      wirusowe;
- Stany osłabienia wątroby przy ciężkich chorobach, takich jak grypa, oparzenia, operacje;
- Stan osłabienia wątroby w skutek przewlekłych chorób, jak reumatyzm
- Ogólne odtruwanie organizmu, wzmocnienie i odtruwanie wątroby;

Ostropest plamisty jest dostępny w wielu postaciach, jako herbaty, tynktury, kapsułki, jak również cale i zmielone owoce.


Ostropest plamisty jest Multitalent w odtruwaniu i regeneracji organizmu, to najlepiej przebadana roślina na świecie.
Jeśli podamy sformułowanie „Silybum marianum” w wyszukiwarce prac naukowych PubMed znajdziemy ponad 750 trafień.



REASUMUJAC

Ostropest plamisty działa przeciw zatruciu wątroby, obrzękowi mózgu, dolegliwościom pęcherzyka żółciowego, dolegliwościom nadbrzusza, mdłościom, wymiotom, wzdęciom, zgadze, bólowi piersi, migrenie, bólom twarzy, żylakom, miażdżycy.

Można stosować go przy nowotworach (szczególnie wątroby, płuc i skóry), w trakcie chorób wywołanych przez pasożyty, chronicznej wirusowej żółtaczce i marskości wątroby. 





* Oto moja propozycja na spożywanie Ostropestu plamistego 
Dodaję zmielone (w młynku) owoce do mojej dziennej porcji jogurtu naturalnego.











*Sylimaryna - Wikipedia

 Pharmacology of Silymarin