piątek, 28 listopada 2014

Żółta lista: Wpis nr 2/ Plastyfikatory



Moimi kolejnymi kandydatami, którym pokaże żółta kartkę są:

2.Plastyfikatory, do których należą miedzy innymi Ftalany.


Plastyfikatory to zmiękczacze i emulgatory, związki chemiczne, które maja zastosowanie miedzy innymi w produkcji tworzyw sztucznych. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej konsystencji tworzyw.Aby łamliwe materiały stały się giętkie i rozciągliwe dodaje się do nich plastyfikatorów.

Produkcja tych związków wzrasta z roku na rok. Zastosowanie tworzyw sztucznych dominuje popyt. Największe zastosowanie plastyfikatory znajdują w produkcji wyrobów z PCV, produktach gumowych, w farbach, lakierach i klejach. 

Jednak badania naukowe zwracają uwagę na występowanie problemów zdrowotnych w skutek styczności i używania tworzyw sztucznych zawierających jedną z grup zmiękczaczy, tj. ftalanów.
Ftalany, których właściwości przypominają w zachowaniu hormony najprawdopodobniej wywołują niepłodność mężczyzn. Związki te wywołują zmiany w fazie wyrzutu testosteronu podczas rozwoju płodu. To może właśnie powodować ograniczenie lub utratę zdolności rozrodczych.
EU zabroniła używania ftalanów do produkcji zabawek i kosmetyków. Mimo to, znaleziono koncentracje tych substancji w kredkach. Dlatego proszę zwrócić uwagę, aby dzieci nie obgryzały lub lizały kredek (szczególnie lakierowanych części). Co gorsze plastyfikatory znajdują się nadal w lekarstwach i w wielu produktach medyczno-laboratoryjnych, m.in. w workach na krew, workach do infuzji, rurkach, cewnikach (stanowią one ok.30-40%). Zalecone jest zmniejszenie udziału ftalanów do produkcji opakowań żywnościowych (folie).



Ftalany wpływają na ludzki system hormonalny i należą tym samym do tzw. deskryptorów endokrynologicznych. Substancje te mogą łatwo uwolnić się od struktury tworzywa sztucznego, (ponieważ nie są one z nią na stałe związane) i reagować poprzez kontakt z krwią. Wskazuje się, że plastyfikatory mogą wywoływać cukrzyce i inne negatywne skutki zdrowotne, takie jak choroby jąder, nerek i wątroby.

Co robić? Nie jesteśmy w stanie nie używać tworzyw sztucznych. Zwracajcie uwagę na oznaczenia tworzyw BPA-free, zastępujcie przynajmniej w domu tworzywa sztuczne na szkło, czy porcelanę, butelki szklane, nie podgrzewajcie plastików, używajcie papierowych woreczków, bądź papieru śniadaniowego (przynajmniej w bezpośrednim kontakcie z żywnością). Otwórzcie oczy i pomyślcie.

Życzę wam powodzenia w dbaniu o zdrowie.



*ciekawostka projekt COMPRENDO


Źródła foto-medialne
http://fashionweb.pl/uploads/galerie/865-24311405706762.jpg