Już samo sformułowanie „zapalenie pęcherza moczowego“ wywołuje najczęściej u wielu kobiet gęsią skórkę. Przypomina ono bowiem bolesne dolegliwości, pieczenie w okolicach intymnych i ciągłe parcie na mocz. Osoby które częściej borykają się z tą chorobą zastanawiają się na pewno nad przyczyną jej chronicznego charakteru. Istnieje wiele faktorów, które mogą wpłynąć na rozwiniecie się infekcji i być może jedną z nich jest cukrzyca.
Najczęstszą przyczyną wywołującą zapalenie pęcherza moczowego jest infekcja bakteryjna.
Ze względu na bliskość końcowych odcinków układu rozrodczego, pokarmowego i moczowego patogeny (najczęściej Pałeczka okrężnicy; łac. Escherichia coli) mogą łatwo dotrzeć do pęcherza moczowego.
Jakie warunki sprawiają wywoływaniu zapalenia pęcherza moczowego?
1.Niewłaściwa higiena i nieodpowiednia bielizna
U kobiet aktywnych seksualnie ryzyko zapalenia pęcherza moczowego jest podwyższona, również niewłaściwa higiena okolic intymnych po skorzystaniu z WC (niewłaściwe wycieranie) może torować drogę do dróg moczowych bakteriom układu pokarmowego. Kolejnym faktorem może być pocenie się w wyniku używania syntetycznej intymnej bielizny, pot bowiem sprzyja rozwojowi patogenów. Nadmierne używanie mydeł, dezodorantów, czy nieuzasadnione stosowanie irygacji dopochwowych wyjaławiają naturalną ochronę narządów płciowych.
2.Cukrzyca
Szczególnie u dojrzałych kobiet i mężczyzn obserwuje się związek miedzy chronicznym zapaleniem pęcherza moczowego i istniejącą cukrzycę typu 2. Szczególną uwagę powinno zwrócić się wtedy, gdy oprócz powracających infekcji pęcherza pojawia się nadmierne poczucie pragnienia.
Obserwuje się, że szczególnie kobiety z cukrzycą częściej cierpią z powodu zapalenia pęcherza moczowego. Powodem tutaj może być nieodpowiedni ustawiony poziom cukru we krwi, który powoduje podwyższony poziom glukozy w moczu, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii.
Dodatkowo niewłaściwe ustawienie osłabia system immunologiczny a wtedy to patogeny mogą łatwiej wtargnąć i rozprzestrzeniać się.
3.Uszkodzenia nerwów i opróżnianie pęcherza moczowego
Przyczyną powracających infekcji mogą być uszkodzenia nerwów pęcherza moczowego, które zakłócają właściwą komunikację dotycząca opróżniania pęcherza. Dotknięte ta dolegliwością osoby nie odczuwają odpowiednio sygnałów, tj. nacisku pęcherza i rzadziej idą do WC, również całkowite opróżnianie może być zakłócone. Pozostający mocz w pęcherzu może stanowić siedlisko, w którym mogą rozwijać się patogeny.
4.Obniżenie pęcherza moczowego
Obniżenie pęcherza moczowego, jak również zwężenie dróg moczowych oraz kamienie pęcherza mogą również podwyższać ryzyko infekcji.
5.Środki antykoncepcyjne
Kolejnym powodem zapalenia pęcherza moczowego mogą być środki antykoncepcyjne. Dopochwowe kremy, czy czopki w połączeniu z diafragmą mogą osłabiać florę pochwy.
Pigułki antykoncepcyjne i zawarte w nich hormony mogą ujemnie wpłynąć na równowagę hormonalną organizmu, jak również balans flory pochwy. Warto przed użyciem pigułki zapoznać się z ulotką i ewentualnymi skutkami ubocznymi również w kontekście infekcji pęcherza moczowego. Być może istnieje możliwość zmiany pigułki.
6.Leki
Niektóre leki, miedzy innymi antybiotyki, kortyzon zażywane przez dłuższy czas mogą wpłynąć na rozwiniecie zapalenia pęcherza moczowego.
7.Naturalne zmiany hormonalne
Kolejnym rozdziałem, jeśli chodzi o częste zapalenie pęcherza moczowego jest menopauza. Wiele kobiet w okresie przekwitania cierpi z powodu często występujących zapaleń pęcherza moczowego. Infekcje te są spowodowane miedzy innymi naturalnymi zmianami hormonalnymi. W wyniku spadku estrogenu błony śluzowe staja się bardziej wrażliwsze na infekcje.
Przeciwdziałanie zapaleniu pęcherza moczowego
Ten, kto częściej cierpi z powodu zapalenia pęcherza moczowego powinien dokładnie się zbadać, aby wykryć przyczynę infekcji. Tylko w ten sposób można skutecznie się bronić. Na pewno pierwszą radą byłoby regularne uzupełnianie płynów. W ten sposób zarówno pęcherz moczowy, jak i drogi moczowe będą spłukiwane i uwalniane z patogenów.
cdn.
1. http://www.diabetes-ratgeber.net/multimedia/270/228/49/113086881809.jpg
2. http://www.cdc.gov/ecoli/images/ecoli-1184px.jpg