by jk1991 |
Skóra naszych stóp jest dość szczególna. W porównaniu ze skórą w innych regionach ciała jest stosunkowo sucha, nie zawiera ona bowiem gruczołów łojowych, zamiast nich znajdują się tutaj tysiące gruczołów potowych, które utrzymują stopy w wilgoci.
Jeśli tej wilgoci brakuje stopy stają się suche i spękane. W zależności od stopnia suchości stopy zaczynają swędzić, czerwienić się i łuszczyć a nawet krwawić.
Popękane stopy nie są ładne i odzwierciedlają nieodpowiedni styl odżywiania i nieprawidłowe nawyki. Gorące prysznice, nadmierne używanie mydeł przy pielęgnacji nóg, suchość w domu i miejscu pracy, nadmierne opalanie, jak również długotrwałe stanie w jednym miejscu są częstymi przyczynami suchych stóp. Również wiek i niektóre choroby, zaburzenia równowagi hormonalnej i zaburzenia wegetatywne, cukrzyca, reumatyzm, zaburzenia pracy wątroby i nerek mogą prowadzić do niedostatecznego nawilżania i pękania skóry.
Pękające stopy powinny być jak najszybciej leczone, ponieważ są one nie tylko bolesne ale stwarzają również możliwości wystąpienia infekcji.
Z problemem suchych stóp można walczyć
-przede wszystkim swoją konsekwencją stosując zabiegi pielęgnacyjne.
Pierwszym
naszym zadaniem będzie odnalezienie przyczyny, która wywołuje tą dolegliwość a następnie
jej leczenie.
Wiele środków pielęgnacyjnych,
kremów i maści nie nadaje się do pielęgnacji popękanych stop, ponieważ środki
te zawierają alkohol, który dodatkowo wysusza skórę. Spękane stopy powinny być
pielęgnowane tłuszczami, czy olejami.
Oto kilka pierwszych wskazówek pielęgnacyjnych, które zapobiegną spękanym stopom
- Po codziennym prysznicu stopy wycieramy do sucha i wmasowujemy w nie olej kokosowy lub olej z oliwek.
- Ograniczamy stosowanie płynów do kąpieli. Ponieważ one z reguły odtłuszczają i wysuszają naszą skórę (nie wspominając już, że zawierają one często substancje deregulujące nasz system hormonalny, jak również szkodzą środowisku naturalnemu).
- Wysoka temperatura wody podczas naszych kąpieli działa wysuszająco na skórę.
- Nosimy takie obuwie, które umożliwia naszym stopom oddychanie, zapobiegając jednocześnie nadmiernej potliwości stóp oraz ich grzybicy. Po przybyciu do domu ściągamy obuwie.
- Pijemy wystarczające ilości płynów (najlepiej wody lub niesłodzonych herbat ziołowych)
- W razie potrzeby uzupełniamy niedobory kwasów tłuszczowych Omega 3 w naszej diecie, ponieważ właśnie ich niedobór może niejednokrotnie powodować nadmierne wysuszenie skóry. Omega 3 znajdziesz np. w rybie, siemieniu lnianym, czy też orzechach włoskich.
- Kofeina jak również alkohol nadmiernie odprowadzają płyn z organizmu i wzmacniają swędzenie.
W jaki sposób możemy pomóc naszym suchym i spękanym stopom stosując środki domowe.
“Seed Shea Butter” by africa |
Olej kokosowy - Masło shea
Olej kokosowy, jak również masło shea czasami czynią cuda, ponieważ nie tylko ujędrnią naszą skórę, ale również działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Najlepiej przed spaniem umyć nogi w szarym mydle, bądź mydłem dziegciowym, delikatnie zetrzeć naskórek, najlepiej naturalną gąbką np. luffą (sponge gourd), stopy starannie wymasować stosując olej kokosowy lub masło shea i założyć czyste bawełniane skarpetki.
“Loofah Long Handled Back Brush On White Back Ground” by satit_srihin |
Ścieranie
Ostrożne ścieranie martwego naskórka na pewno przyczyni się do szybszego osiągniecia efektów. Stopy będą bardziej miękkie i elastyczniejsze. Na rynku znajduje się szeroka gama produktów do mechanicznego usuwania naskórka, np. kostki pumeksowe, do rewitalizacji możemy użyć również miękkiej szczoteczki.
Osobiście stosuje ścieranie naskórka piaskiem (np. takim dla ptaków) do tego dodałam kamyki. Pracując równocześnie przed komputerem "mieszam" piasek nogami równocześnie je masując.
Osoby chory na cukrzycę i z polineuropatią powinny zabiegi pielęgnacyjne omówić ze specjalistą.
Jeśli chcemy ścierać martwy naskórek pumeksem, może dobrze byłoby przygotować stopy maczając je w ciepłej wodzie z sokiem z cytryny. Po 10 minutowej cytrynowej kąpieli, ścieramy naskórek pumeksem, następnie omywamy stopy, wycieramy do sucha i nacieramy olejem, zakładamy czyste bawełniane skarpetki. Kurację taką możemy stosować do momentu osiągnięcia zadowalającego efektu.
Jeśli stopy krwawią w żadnym wypadku ich nie ścieramy, tylko robimy zimny okład i je kremujemy olejem kokosowym.
Peeling
Proponuję peeling cytrynowy, z racji tego, że nie jest on zbyt ostry a mimo to jest w stanie rozpuścić martwy naskórek.
Peeling cytrynowy robimy mieszając np. 6 lóżek grubej soli, 2 łyżki oleju z oliwek i sok z cytryny. Składniki dobrze mieszamy, wcieramy w stopy, pozostawiamy na 10-15 minut by następnie opłukać stopy. Taki peeling można zastosować 1-2 razy w tygodniu.
Gorzka sól (siarczan magnezu)
Gorzka sól poprawia krążenie krwi i w ten sposób pobudza regeneracje skóry. Ponadto magnez zawarty w gorzkiej soli wyciąga szkodliwe substancje z organizmu i w ten sposób korzystnie działa na zdrowie skóry.
W misce z wodą rozpuszczamy pól filiżanki gorzkiej soli i moczymy nogi przez 10-15 min., ostrożnie ścieramy martwy naskórek pumeksem i ponownie wkładamy na 10 min. do kąpieli. Następnie wyciągamy nogi, wycieramy do sucha i kremujemy np. wazeliną.
“Apple Cider Vinegar” by Naito8 |
Ocet
Ocet działa rewitalizująco na zmęczone nogi i ułatwia peeling stóp zmiękczając dodatkowo skórę.
Do moczenia nóg w occie najlepiej zastosować ocet jabłkowy mieszając go w proporcji 1: 1 z wodą. Po 10-15 min. kąpieli, ścieramy martwy naskórek, płuczemy nogi, wycieramy do sucha i obficie smarujemy je olejem kokosowym, czy oliwą z oliwek.
“Banana” by nixxphotography |
Banany
Na pewno wielu z was nie lubi jeść rozmiękłych bananów z brązowymi plamami. Zamiast wyrzucać takie banany, możemy je wykorzystać jako maseczkę na stopy. Banany zmiękczą i odżywią naszą skórę.
Rozcieramy 1-2 banany (widelcem bądź mikserem) i taką masę nakładamy na stopy, po 15-20 min. myjemy je gruntownie.
Zioła
Delikatna kąpiel z mieszanką ziołową jest dobra dla „każdego typu” stóp. W skład mieszanki wchodzi ziele dziurawca, melisa lub lawenda. Kąpiel taka działa uspokajająco. Jeśli natomiast chcemy stopy nieco „ożywić” dodajemy do takiej kompozycji miętę pieprzowa.
Fotografie> FreeDigitalPhotos.net