www.vitalogy.pl |
Laryngolodzy twierdza, że patyczki do czyszczenia uszu są nam niepotrzebne, ponieważ źle użyte mogą uszkodzić delikatne części organu słuchu. Normalnie rzecz biorąc, ucho samo się oczyszcza.
Jeśli natomiast nasz wosk uszny (lat cerumen) wywołuje pewien dyskomfort, powinniśmy udać się do specjalisty laryngologa, który profesjonalnie usunie woskowinę i przeprowadzi odpowiednie oczyszczanie ucha.
Jeśli sami próbujemy usunąć wosk przy pomocy patyczka, tak naprawdę nie usuwamy czopa, tylko przesuwamy go głębiej. Uwzględniając anatomię przewodu słuchowego, który jak lejek zwężą się w głębi, nieopatrznie możemy go zatkać. Przy nieostrożnej penetracji ucha patyczkiem możemy nieopatrznie uszkodzić błonę bębenkowa, co znacznie pogorszyłoby jakość słyszenia, jak również otworzyłoby drogę do wtargnięcia wody, zanieczyszczeń, jak również drobnoustrojów w głębiej położone części organu słuchowego wywołując tam infekcje.
schemat budowy ucha człowieka |
hno-vahle.de |
hno-vahle.de |
Woskowina składa się z ok 1000 różnych substancji, ogólnie można powiedzieć, ze składa się ona z wydzieliny gruczołów łojowych i potowych, oraz starego materiału komórkowego. Male włoski znajdujące się w przewodzie słuchowym transportują wydzielinę na zewnątrz (do małżowiny usznej). Gdy wosk dostanie się w obręb małżowin usznych można go bezpiecznie usunąć przy użyciu wody i ściereczki. Jeśli chcesz szybciej pozbyć się woskowiny, żuj gumę.
Faktycznie między nami znajdują się również ludzie, u których samo-oczyszczanie się ucha nie przebiega prawidłowo. Jest tak w przypadku specyficznej budowy anatomicznej przewodu słuchowego. Zaczopowanie może powstać również podczas pływania, lub u osób starszych. Najlepiej jest w takim przypadku regularnie oczyszczać uszy u specjalisty.