wtorek, 27 stycznia 2015

Jak często należy zmieniać szczoteczkę do zębów?






To proste pytanie, ale trudna odpowiedź w detalu. Generalnie zaleca się zmieniać szczoteczkę do zębów, w zależności od zużycia, co 3 (max.4) miesiące. Wszystko zależy od częstotliwości mycia, techniki szczotkowania, jak również siły nacisku podczas szorowania zębów.






Powody do wymiany szczoteczki bez względu na to, czy chodzi o szczoteczkę ręczną, czy też górną cześć szczoteczki elektrycznej.



Wymiana szczoteczki ze względu na zniszczenie materiału, to znaczy włosia i uchwytu.Zużyte włosie nie czyści dokładnie ani zębów, ani szczelin miedzy nimi. Normalnie rzecz biorąc używamy szczoteczki do trzech razy dziennie, myjąc ok 2 minut, w ten sposób intensywnie zużywamy włosie szczoteczki. W wyniku używania nylonowe włoski wyciągają się, skręcają, wyginają a nawet się łamią. Dlatego też mycie zużytą szczoteczką przynosi mierne efekty a nawet zwiększa zagrożenie drobnych skaleczeń, co oczywiście osłabia nasza naturalną barierę antybakteryjną.

• W naszej jamie ustnej (jeśli nie przebiega w niej jakiś proces chorobowy), znajduje się duża ilość bakterii. Wysoka temperatura w jamie ustnej i wilgoć służą bakteriom, jako dogodne miejsce do życia. Bakterie odżywiają się z resztek pożywienia, które pozostały na naszych zębach. Dlatego istotne jest codzienne mycie z dokładnym wyszczotkowaniem. Osobiście proponuje codziennie wyszczotkować również język. Nie każdy to lubi ze względu na odruch wymiotny; radą na to może być wypróbowanie pory dnia, ponieważ nie zawsze intensywność tego odruchu jest taka sama.

Podczas mycia zębów bakterie przenoszą się na szczoteczkę, ale nie znajdują tam dogodnego dla siebie środowiska i najczęściej wymierają dosyć szybko. Jednakże należy sobie uzmysłowić, że mimo zastosowania nowej technologii w produkcji szczoteczek, (przy pomocy, której wypełnia się szczeliny miedzy trzymaniem a włosiem), to usuniecie wszystkich nawet najdrobniejszych resztek ze szczoteczki jest prawie że niemożliwe.
Szczególnie ważną rzeczą jest dokładne umycie szczoteczki po użyciu i pozostawianie jej do wyschnięcia. Proszę nie zamykać szczoteczek w opakowaniach, czy w szafkach, ponadto nie kłaść, tylko postawić pionowo. Zdanie specjalistów, co do stosowania środków dezynfekujących jest rozbieżne, (niektórzy uważają, że agresywne środki dezynfekujące mogą uszkadzać włosie). Na pewno uzasadnione jest gruntowne spłukanie pod silnym strumieniem wody.


Czy należy zmienić szczoteczkę po przebytym przeziębieniu? I tu znów zdania są rozbieżne. Bo jeśli nawet wirusy, (które są powodem przeziębień) przeżyją na szczoteczce nawet parę dni, to ponowne zarażenie się tuż po przebytym infekcje tym samym szczepem wirusowym jest prawie, że niemożliwe. Oczywiście wychodzę z założenia, że każdy ma własną szczoteczkę. Przeziębienia są wywołane przez wirusy, po takiej wirusowej infekcji może pojawić się infekcja bakteryjna. Czy można się wtedy zarazić? Teoretycznie tak, bakteriami można zarazić się wielokrotnie, ale gdy znajdują się on na dobrze wymytej i wysuszonej szczoteczce mają małe szanse przeżycia. Jeśli jesteście niepewni i ewentualne zakażenie bakteryjne spędza wam sen z oczu, wymieńcie waszą szczoteczkę; nie ma nic cenniejszego jak zdrowie psychiczne.


Czy szczoteczkę gotować lub myć w zmywarce? Zwróćmy uwagę na to, że mamy do czynienia z tworzywami sztucznymi; na przykład, uchwyt z Polipropylenu (PP) i Termoplastycznego Elastomeru (TPE) a włosie z Nylonu (PA), niektóre szczoteczki mają metalowe haczyki do umocowania włosia. Z własnego codziennego doświadczenia przy prasowaniu, wiemy, co dzieje się z nylonem. Osobiście odradzam.


• Należy jednak zwrócić uwagę na osoby o obniżonej odporności immunologicznej, u których należy zastosować wyższe standardy higieniczne. Szczoteczkę częściej zmieniać, gruntowniej myć a nawet zanurzyć na 3 minuty w roztworze ze środkiem do czyszczenia protez i skrupulatnie wysuszyć.







*Image: Woman Brushing Her Teeth” by imagerymajestic FreeDigitalPhotos.net