sobota, 10 stycznia 2015

Nie wszystko nowe jest lepsze.

Jeszcze do niedawna asocjowałam Chiny z takimi pojęciami jak tradycyjna chińska medycyna, zdrowe i bogate w warzywa, grzyby i zioła odżywianie, zielona herbata, małe porcje, dużo wielorakiego sportu do późnej starości, itd. 
Niestety ten obraz dostaje coraz więcej rysów, ponieważ Chiny ostatnio coraz bardziej poddają się zachodniemu stylowi życia. To „uzachodnienie” robi Chińczyków otyłymi i chorymi.




Rapidalny progres przemysłowy Chin i urbanizacja niesie ze sobą zmiany w stylu życia, czego skutkami jest ogromny wzrost liczby chorób układu krążenia.
Nadwaga, wysokie ciśnienie, cukrzyca rozprzestrzeniają się niemalże epidemicznie; co 10 Sekund w Chinach umiera człowiek w wyniku ataku serca lub udaru mózgu.
W Chinach, tak jak w krajach zachodnich choroby serca i układu krążenia stoją pierwsze na liście przyczyn zgonów.

Ten szalony rozwój gospodarczy spowodował, że w przeciągu 30 lat statystyczny dochód na jednego mieszkańca wzrósł 80-krotnie. Jeśli jeszcze przed 30 laty liczba ludzi mieszkających w miastach stanowiła 18%, to obecnie dotyczy ona już ok 50% społeczeństwa.

Odejście od tradycyjnej kultury zdrowotnej, to jest miedzy innymi obniżenie aktywności ruchowej, niezdrowe odżywianie, palenie papierosów, zrywanie silnych więzi rodzinnych powodują, że coraz więcej dzieci ma nadwagę.

Innym negatywnym aspektem jest niedostateczna opieka zdrowotna i brak pozytywnych wzorców kreowanych przez służby medyczne. Wielu chińskich lekarzy ma nadwagę, prowadzi niezdrowy styl życia, bo na przykład ok 30% kardiologów pali papierosy.

Uczyć można słowami a wychowywać tylko przykładem.

Według nowo opublikowanych badań przez chiński Uniwersytet Wuhan wynika, że występowanie otyłości dziecięcej w Chinach ma silny związek z występowaniem otyłości u rodziców. Naukowcy zbadali występującą zależność między stanem masy ciała rodziców (BMI) a ryzykiem chorób układu krążenia u dzieci. W tym celu przebadano 580 dzieci i ich rodziców i stwierdzono silny związek miedzy nadwagą rodziców a w szczególności ojców na podwyższone ryzyko występowania chorób układu krążenia u ich dzieci.

Jaka nauka wynika z tych faktów  dla nas?

cdn





*zrodla fotomedialne

  • http://photos.sanfamedia.com/wp-content/uploads/2012/11/chinesische-kueche-4.jpg
  • http://bilder.bild.de/fotos-skaliert/chinesestudentsattendsummercampforoverweight_39868812_mbqf-1405602225-36859042/2,w%3D559,c%3D0.bild.jpg
  • http://p5.focus.de/img/fotos/crop1178172/8392714719-w1200-h627-o-q75-p5/Bevoelkerung-Fit-durch-Tai-Chi-Chinesische-Senioren-beim-taeglichen-Training.jpg