sobota, 20 grudnia 2014

Czy pomału nadchodzi czas na obalenie jednego z mitów dotyczącego oleju z oliwek, jako super-środka do obniżania poziomu złego cholesterolu (LDL)?








Taki mit pragnie obalić między innymi grupa naukowców skupiona wokół Niemieckiego Instytutu Żywienia (DIfE), która podczas badań pilotażowych stwierdziła, że konsumpcja oleju rzepakowego wpływa skuteczniej na obniżenie poziomu cholesterolu jak również na poprawę wyników wątroby aniżeli konsumpcja tej samej dziennej dawki oleju z oliwek.

Badania te trwały 4 tygodnie i wzięło w nich udział 18 otyłych mężczyzn w wieku 39-63. Probanci losowo zostali podzieleni na dwie grupy i mieli za zadanie przez 4 tygodnie w swojej zbalansowanej diecie mieszanej używać codziennie 50 g rafinowanego oleju rzepakowego albo 50 g tłoczonego na zimno oleju z oliwek (Extra Virgin). Te dwa oleje zawierały prawie takie same ilości witaminy E i polifenoli. Probanci mieli konsumować oleje w sosach do sałatek lub w pesto.
Po 4-tygodniach tej diety (tak jak planowano) mężczyźni ani nie przytyli, ani nie stracili na wadze, natomiast w grupie spożywającej olej rzepakowy zaobserwowano obniżenie poziomu Cholesterolu LDL, jak również poprawę wyników wątroby, np. obniżenie poziomu enzymu Aminotransferazy asparaginianowej (AST) o ok 18%, ponadto na czczo tkanka podskórna produkowała zdecydowanie mniej prozapalnej Interleukiny 6. [Długotrwale podwyższony poziom Interleukiny 6 jest często obserwowany przy otyłości. Przypuszcza się, że powoduje ona uwrażliwienie komórek organizmu na insulinę i przyczynia się do powstania Cukrzycy Typu 2].

W wyżej wymienionym badaniu pilotażowym brali udział również naukowcy z Uniwersytetu w Hamburgu i Uniwersytetu w Jenie. Wyniki są opublikowane w magazynie Molecular Nutrition and Food Research

Oczywiście do gruntownego zbadania tego zagadnienia potrzebne są dalsze intensywniejsze badania obejmujące większą liczbę pacjentów otyłych, jak również cukrzyków oraz dłuższy czas badania.

Do tej pory przeprowadzono wiele badań, które dowiodły. że otyłość idzie w parze z przewlekłymi stanami zapalnymi, które to z kolei podwyższają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Adipositas sprzyja dyslipidemii, nadciśnieniu tętniczemu, stłuszczeniu wątroby, które prowadza w rezultacie do cukrzycy typu 2, poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Różne badania sugerują, że regularna konsumpcja oleju z oliwek ujętego w diecie śródziemnomorskiej może zapobiec występowaniu tych chorób.

Czy nasz olej rzepakowy może konkurować w tej kwestii z olejem z oliwek?


Jeszcze przed kilku laty uważało się, że olej rzepakowy jest gorszy od wielu innych olejów a przede wszystkim od oleju z oliwek. Miedzy innymi w wyniku wielkiej kampanii pod tytułem „Pokochaj olej rzepakowy” finansowanej przez UE i RP udało się przekonać wielu konsumentów do spożywania tego oleju.

Powodem sceptycznego nastawienia konsumentów do oleju rzepakowego w przeszłości był fakt, że charakteryzował się on dużą ilość kwasu erukowego, szkodliwego dla wątroby i serca, oraz związkami siarki (był gorzki i miał nieprzyjemny zapach). Jednak od początku lat 90-tych zarówno w Unii Europejskiej, Kanadzie, jak i w Polsce uprawiane są wyłącznie podwójnie ulepszone odmiany rzepaku, tzw. „00”. Odmiany wpisywane do Krajowego Rejestru w Polsce nie mogą przekraczać zawartości 1% kwasu erukowego (dla porównania stare odmiany zawierały aż 48-54% tej substancji).

cdn.