piątek, 5 grudnia 2014

Praca agenta do zadań specjalnych w czasie waszego przyjemnego wieczoru z lampką czerwonego wina.





Podczas gdy przyjemnie pijecie kieliszek alkoholu w waszych komórkach odbywa się zaciętą bitwa. Już w przeciągu kilku minut etanol zostaje wchłonięty z przewodu pokarmowego i bombarduje wasze geny powodując uszkodzenia.
Wasz organizm zna pewne tryki i od razu przystępuje do naprawy zniszczeń, ale gdy przesadzicie z dawką spożywanego alkoholu, wasz organizm dostaje nieco „zadyszki”, opóźnia się z przerobieniem substancji toksycznych. Zwiększona dawka alkoholu opóźnia gen ALDH, który pomaga organizmowi w metabolizmie(przerobie) i odtruciu produktów pochodzących z etanolu, jak również zmniejsza możliwość naprawy splotów DNA. 
Co to powoduje? Jak się już na pewno domyślacie, ta sytuacja nie jest za wesoła, bowiem im więcej powstaje błędów DNA, tym większe jest prawdopodobieństwo powstawania nowotworów. Najczęstszym rodzajem nowotworów jest w tym przypadku nowotwór głowy i szyi.

Badania epidemiologiczne tego typu nowotworu wskazują na dwie rzeczy, pierwsza to dawka spożywanego alkoholu, druga to jego pochodzenie. 

Dr. Sclafani i Dr. Rajesh Agarwal z Uniwersytetu w Colorado Denver opublikowali w magazynie Advances in experimental Medicine and Biology ciekawy wniosek. 
Stwierdzili oni, że w czerwonym winie jest „coś“, co w jakimś stopniu blokuje procesy nowotworowe wynikające z metabolizmu alkoholu. 

To „coś” to najprawdopodobniej wasz agent specjalny RESWERATROL. Na czym polega jego działanie? A wiec w skrócie: alkohol uszkadza komórki a Resweratrol eliminuje te uszkodzone komórki. Resweratrol to polifenol, organiczny związek chemiczny znajdujący się miedzy innymi w skórce i w nasionach winogron a co za tym idzie również w czerwonym winie. Gdy wypijecie lampkę czerwonego wina Resweratrol zajmuje się w pierwszym rzędzie komórkami z największymi błędami, czyli takimi, które z dużym prawdopodobieństwem będą miały tendencje rakotwórcze. Znajdujący się w czerwonym winie Resweratrol nie jest jakimś cudownym środkiem, który może zlikwidować szkodliwe działanie alkoholu na komórki a zarazem wywoływanie raka, ale poprzez unicestwienie najbardziej niebezpiecznych komórek może obniżyć możliwość zachorowania.

Obecnie przeprowadza się badania kliniczne dotyczące właściwości Resweratrolu na zapobieganie raka jelita i wątroby.