poniedziałek, 3 listopada 2014

"Dynamiczne siedzenie" może uwolnić cię od bólu pleców.




Kto codziennie godzinami siedzi przed komputerem, często skarży się na bóle karku i pleców.

Powinniśmy uświadomić sobie, że z natury jesteśmy istotami stworzonymi do poruszania się. Jednak w naszym obecnym trybie życia przeważa pozycja siedząca. Kto musi pracować siedząc a chce uniknąć nieprzyjemnego bólu pleców, powinien spróbować, chociażby w minimalnym zakresie, uaktywnić równocześnie swoje mięśnia. Godnym uwagi pomysłem jest tzw. „dynamiczne siedzenie“, czyli siedzenie urozmaicone ruchem. Każdy siedzący powinien zmieniać, korygować swoją pozycje, aby nie „zastygać” w niej przez dłuższy czas. 

Kluczem do lepszego samopoczucia powinna stać się dynamika, którą osiągniemy poprzez rozciąganie, krążenie, podciąganie i opuszczanie barków. W ten sposób pobudzone zostanie krążenie krwi, uaktywni się metabolizm w biorących udział w ruchu mięśniach. Produkty przemiany materii będą wydalone z tkanek, w wyniku czego stawy i mięśnia się zrelaksują.

Zarówno w pracy jak i w czasie wolnym dobrze byłoby połączyć siedzenie, stanie i chodzenie. Najpóźniej po godzinie powinno się przerwać na chwile odwrócić oczy od monitora, wstać i rozciągnąć się. Sensownym jest również konsekwentne ruszanie mięśni wzdłuż kręgosłupa, mięśni ramion i rąk, jak również stawów stop poprzez wykonywanie małych ruchów, aby rozciągać włókna. Ten, kto dodatkowo robi ćwiczenia oddechowe, pobudza funkcjonowanie swoich organów.

Zwróćmy uwagę na warunki pracy przy biurku i możliwości ich zoptymalizowania.

a)   Wysokość miejsca do siedzenia: Ramiona i nogi znajdują się pod kątem prostym. Stopy stoją całą swoją powierzchnią na podłodze. Ramiona leża swobodnie na stole lub na tastaturze. Może istnieje możliwość zmiany wysokości stołu (lub biurka)?

b)   Odległość do ekranu: Pomiędzy oczami a ekranem powinna być odległość ok. 50 cm. W idealnym przypadku monitor powinien być tak ustawiony, aby górna linijka na monitorze znajdowała się poniżej miejsca, w które spogląda patrzący, (jeżeli patrzy z podniesioną głową na wprost).

c)    Sposób siedzenia: Cała powierzchnia krzesła powinna być używana, aby siedzący mógł się poruszać („dynamicznie siedzieć”), tzn. być czasami pochylony do przodu, czasami prosto lub też odchylony na oparcie. Miejsce siedzenia powinno dać oparcie dla 2/3 długości ud. Również oparcie powinno być używane. To przeciwdziała niezdrowemu garbieniu się i powstawaniu „okrągłych pleców”.

d)   Akcesoria pomocnicze: Oparcie dla ramion, łokci, podpórki na stopy i dodatkowe oparcia dla pięści mogą pomagać w lepszym dostępie do tastatury i myszy bez potrzeby niezdrowego skręcania stawów. Również ergonomiczne podpórki, dodatkowe oparcia lędźwiowe i inne, wszystko to może znacznie odciążyć kręgosłup.

e)   Telefonowanie: Wiele rozmów telefonicznych możemy przeprowadzić stojąc lub chodząc. Headsets dają możliwość poruszania się i w ten sposób zapobiegają, że kark i ramiona będą mocno obciążone.



Zachęcam wszystkich do pozostawienia od czasu do czasu auta i skorzystania z roweru. Jeśli jest to możliwe, korzystajcie ze schodów zamiast windy czy schodów elektrycznych. Nie stójcie w bezruchu przed kasą lub na przystanku. Zorganizujcie tak swój dzień, aby nie brakowało w nim, co najmniej 30 minut ćwiczeń.



(cdn)