czwartek, 13 listopada 2014

W walce z bólem nie zawsze musisz sięgać po tabletki. Odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne mogą być alternatywą.



Chroniczne bóle należą dla niektórych osób do codzienności. Aby w jakiś sposób osoby te mogły przetrwać dzień, mają do dyspozycji oprócz farmaceutycznych środków przeciwbólowych również techniki relaksacyjne.

Chroniczne bóle są dużym obciążeniem dla jakości życia. Farmaceutyczne środki przeciwbólowe są tylko jedną z form walki. Bardzo dobrą uzupełniająca metodą jest psychoterapeutyczne zwalczanie bólu.

Jak wygląda psychoterapeutyczna walka z bólem?
Psychologiczna terapia przeciwbólowa składa się z kilku elementów. Na początek przeprowadza się rozmowę z pacjentem analizując przyczyny bólu oraz warunki, w których ten ból się nasila, szuka się przyczyny, która ten ból potęguje. Jak praktyka pokazuje, najczęstszymi „wzmacniaczami” bólu jest stres i lęk, który można zwalczać. W drugiej fazie terapii pacjent wraz z terapeutą szukają odpowiednich sposobów niwelowania tych niekorzystnych „katalizatorów” bólu poprzez wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń fizycznych i technik relaksacyjnych.

Jak funkcjonuje zwalczanie bólu?
Pacjent prowadzi dziennik, w którym zamieszcza codzienne czynności, które mogłyby być związane z intensywnością bólu. Chodzi tutaj o to, aby wychwycić sytuacje, w których ból się potęguje. Celem prowadzenia tego notatnika jest rozpoznanie źródeł bólu i ich eliminowanie. Aby lepiej stawić czoła bólowi lub całkiem go uniknąć mamy do dyspozycji miedzy innymi progresywne relaksowanie mięśni, fantazjowanie. Bardzo dobrym sposobem wśród technik relaksacyjnych jest ruch. Poprzez ruch fizyczny odwracamy swoja uwagę od bólu i kierujemy ją w innym kierunku.

Dla kogo jest zalecana terapia przeciwbólowa?
Niezależnie od tego, czy są to bóle głowy, czy bóle pleców, psychologiczna terapia przeciwbólowa może być zastosowana. Terapia ta jest terapią indywidualną, biorącą pod uwagę wszystkie aspekty, takie jak, problematyka głównej choroby, sposobu radzenia sobie z ta chorobą przez pacjenta, psychiczne obciążenia wywołane tą chorobą etc. W tej terapii szuka się sposobów by ulżyć pacjentowi lepiej znosić ból.

Przeciwbólowa terapia psychoterapeutyczna jest bardzo dobrym sposobem rozpoznawania i leczenia chorób psychosomatycznych, którym poświęcę więcej uwagi w jednym z kolejnych artykułów.



*Źródła foto medialne
 http://www.medizinius.de/wp-content/uploads/Kopfschmerzen-fotolia_387129_Subscription_L.jpg